THE WINNER OF NOW! JAKARTA SCHOOL COMPETITION

This year we have received a total of 832 beautiful artworks from 20 participating schools who competed in the NJSC.Each artwork has its own creativity, unique qualities, interpretation, and technique. This shows how talented and gifted these children are.12 Judges have overseen all the artworks, photos and essays and chosen the winners based on the highest points in each category and age group.The winning pieces will be exhibited at RUCI ArtSpace in Senopati from 14 to 19 May.
Congratulations to all the winners and we look forward to your continued participation in the years ahead!"

Drawing Painting Photography Essay Writing

--DRAWING--

GRADE A

WINNER

MADELYNN TANUDJAJA


Beacon Academy

THEME: LOVE OF NATURE

1ST RUNNER UP

NIGELLA MALKA LEO


Binus School Bekasi

THEME: LOVE OF NATURE

2ND RUNNER UP

VANESSA JANECZKA DJAUHARI


Gandhi Memorial Intercontinental School

THEME: ANIMALS

HONORABLE MENTION

DRISHTI AMAR GHINDWANI


Gandhi Memorial Intercontinental School

THEME: MY FAMILY AND ME

HONORABLE MENTION

ATHARVA SURYAWANSHI


Gandhi Memorial Intercontinental School

THEME: WELCOME TO THE FUTURE

JUDGE FAVOURITE

CATHERINE YULIE INDRIAWATI


Tzu Chi School PIK

THEME: MY FAMILY AND ME


Chosen by Patrick Legrand

JUDGE FAVOURITE

NIRVAAN BIMAL BUTALAN


Gandhi Memorial Intercontinental School

THEME: LOVE OF NATURE


Chosen by Shona Papachristidis-Bove


--DRAWING--

GRADE B

WINNER

NESSA VEMITYA METTA LIM


Gandhi Memorial Intercontinental School

THEME: ANIMALS

1ST RUNNER UP

CHALIA PUTERI SALIM


Binus School Simprug

THEME: LOVE OF NATURE

2ND RUNNER UP

ANGELA SETIAWAN


Santo Yakobus School

THEME: JAKARTA, THE CAPITAL CITY

HONORABLE MENTION

LINH GIA NGUYEN


Gandhi Memorial Intercontinental School

THEME: LOVE OF NATURE

HONORABLE MENTION

OLIVIA AJANI RORI


Binus School Serpong

THEME: ANIMALS

JUDGE FAVOURITE

DAPHANE JESSIE SUKWANTO


Raffles Christian School Kebon Jeruk

THEME: LOVE OF NATURE


Chosen by Amir Sidharta

JUDGE FAVOURITE

ELIJAH ARIEL HUGH EVANS


ACG School Jakarta

THEME: WELCOME TO THE FUTURE


Chosen by Sudigdo


--DRAWING--

GRADE C

WINNER

AIKO NAKITA SUGIHARTO


Tzu Chi School PIK

THEME: LOVE OF NATURE

1ST RUNNER UP

PHILLIP CASEGGER LIE


Santo Yakobus School

THEME: JAKARTA, THE CAPITAL CITY

2ND RUNNER UP

JASMINE WIBAWA


Binus School Simprug

THEME: LOVE OF NATURE

HONORABLE MENTION

KIM NA HYEON


Sinarmas World Academy

THEME: LOVE OF NATURE

HONORABLE MENTION

ORYZA SULTHANA SUTIRTO


Kharisma Bangsa School

THEME: FAMILY AND ME

JUDGE FAVOURITE

RASHIQ AKBAR


Kharisma Bangsa School

THEME: JAKARTA, THE CAPITAL CITY


Chosen by Amir Sidharta

JUDGE FAVOURITE

DING YAN WEN


Sinarmas World Academy

THEME: ANIMALS


Chosen by Sudigdo


--PAINTING--

GRADE B

WINNER

OMAR SATRIAJANAKA T. BRAWIJAYA


Binus School Serpong

THEME: LOVE OF NATURE

1ST RUNNER UP

ALLISON NATASHA ALI


Binus School Simprug

THEME: LOVE OF NATURE

2ND RUNNER UP

NUR SITI ASIYAH


Binus School Simprug

THEME: ANIMALS

HONORABLE MENTION

ROSETTA CAIROLIN DEDI JUANDI


Binus School Simprug

THEME: LOVE OF NATURE

HONORABLE MENTION

ANNA VALERIE SUMARTONO


Beacon Academy

THEME: ANIMALS

JUDGE FAVOURITE

LORETTA ANN MARRIS


Binus School Simprug

THEME: LOVE OF NATURE


Chosen by Patrick Legrand

JUDGE FAVOURITE

GABRIELLE GERALDINE INDRA


Binus School Simprug

THEME: LOVE OF NATURE


Chosen by Sudigdo

JUDGE FAVOURITE

SHARON LIETAMA


Gandhi Memorial Intercontinental School

THEME: WELCOME TO THE FUTURE


Chosen by Amir Sidharta

JUDGE FAVOURITE

FARIKA CHRISELIN SUHARJA


Raffles Christian School Kelapa Gading

THEME: LOVE OF NATURE


Chosen by Shona Papachristidis-Bove


--PAINTING--

GRADE C

WINNER

NATALIE CATHERINE FELICIA


Tzu Chi School PIK

THEME: MY FAMILY AND ME

1ST RUNNER UP

MARIA REGINA INDIRA PRATISTA


Erudio School of ART

THEME: LOVE OF NATURE

2ND RUNNER UP

NATASHA ADELINE


Tzu Chi School PIK

THEME: ANIMALS

HONORABLE MENTION

VALENCIA


Tzu Chi School

THEME: WELCOME TO THE FUTURE

HONORABLE MENTION

JIAQI SUN


Jakarta Intercultural School

THEME: ANIMALS

JUDGE FAVOURITE

KING DALSON


Tzu Chi School PIK

THEME: ANIMALS


Chosen by Shona Papachristidis-Bove

JUDGE FAVOURITE

FADHEY YUSUF EDEN


Kharisma Bangsa School

THEME: LOVE OF NATURE


Chosen by Patrick Legrand

JUDGE FAVOURITE

HYE JIN (JESSIE) JHONG


Jakarta Intercultural School

THEME: LOVE OF NATURE


Chosen by Amir Sidharta

JUDGE FAVOURITE

SHARLEE ANELICA


Raffles Christian School Pondok Indah

THEME: LOVE OF NATURE


Chosen by Sudigdo


--PHOTOGRAPHY--

GRADE A

WINNER

EDWARD VEBIAN KRISHNAPUTRA


Gandhi Memorial Intercontinental School

THEME: ANIMALS

1ST RUNNER UP

CHRISELLA MICHELLE TAN


Gandhi Memorial Intercontinental School

THEME: ANIMALS

2ND RUNNER UP

NAM HYEWON


ACG School Jakarta

THEME: LOVE OF NATURE

HONORABLE MENTION

YUSUF HASHMI


ACG School Jakarta

THEME: LOVE OF NATURE

HONORABLE MENTION

THEO APRILE SILVA


ACG School Jakarta

THEME: JAKARTA, THE CAPITAL CITY

JUDGE FAVOURITE

JEREMY WISELY


Gandhi Memorial Intercontinental School

THEME: ANIMALS


Chosen by Rachel Malik

JUDGE FAVOURITE

NICHOLAS GUNAWAN


Beacon Academy

THEME: LOVE OF NATURE


Chosen by Fen Soong

JUDGE FAVOURITE

EDWARD VEBIAN KRISHNAPUTRA


Gandhi Memorial Intercontinental School

THEME: ANIMALS


Chosen by Indra Koesnadi

JUDGE FAVOURITE

AADHIRA RITESH


Gandhi Memorial Intercontinental School

THEME: LOVE OF NATURE


Chosen by Barbara Janthy


--PHOTOGRAPHY--

GRADE B

WINNER

TRISTAN TARIQ HAKEEM


Gandhi Memorial Intercontinental School

THEME: JAKARTA, THE CAPITAL CITY

1ST RUNNER UP

YU RI KIM


Gandhi Memorial Intercontinental School

THEME: ANIMALS

2ND RUNNER UP

MARVELINO ANG


Gandhi Memorial Intercontinental School

THEME: MY FAMILY AND ME

HONORABLE MENTION

IZABELLE ROSE ANG WIDJAJA


ACG School Jakarta

THEME: JAKARTA, THE CAPITAL CITY

HONORABLE MENTION

ANGELICA ZAIRA METCALF


Jakarta Montessori School

THEME: LOVE OF NATURE

JUDGE FAVOURITE

PARTH MISHRA


Gandhi Memorial Intercontinental School

THEME: ANIMALS


Chosen by Fen Soong

JUDGE FAVOURITE

CHRISTIAN LEE SAWITTO


Gandhi Memorial Intercontinental School

THEME: LOVE OF NATURE


Chosen by Indra Koesnadi

JUDGE FAVOURITE

SHIVPRABHA SEMWAL


Gandhi Memorial Intercontinental School

THEME: LOVE OF NATURE


Chosen by Rachel Malik

JUDGE FAVOURITE

DECIMUS EUGENE BEARD


Gandhi Memorial Intercontinental School

THEME: LOVE OF NATURE


Chosen by Barbara Janthy


--PHOTOGRAPHY--

GRADE C

WINNER

DA BIN CHOI


Jakarta Intercultural School

THEME: LOVE OF NATURE

1ST RUNNER UP

ANGELICA BLANCH


Jakarta Intercultural School

THEME: JAKARTA, THE CAPITAL CITY

2ND RUNNER UP

SHANTI ISWANGGA


Tzu Chi School PIK

THEME: LOVE OF NATURE

HONORABLE MENTION

AAKASH BHOWICK


Beacon Academy

THEME: ANIMALS

HONORABLE MENTION

RAHUL MAWA


Gandhi Memorial Intercontinental School

THEME: LOVE OF NATURE

JUDGE FAVOURITE

VIDUSHI SHARMA


Gandhi Memorial Intercontinental School

THEME: ANIMALS


Chosen by Barbara Janthy

JUDGE FAVOURITE

ZARIN ANIDITA PRASETYA


Binus School Bekasi

THEME: JAKARTA, THE CAPITAL CITY


Chosen by Fen Soong

JUDGE FAVOURITE

DA BIN CHOI


Jakarta Intercultural School

THEME: WELCOME TO THE FUTURE


Chosen by Rachel Malik

JUDGE FAVOURITE

SHANTI ISWANGGA


Binus School Bekasi

THEME: WELCOME TO THE FUTURE


Chosen by Indra Koesnadi

JUDGE FAVOURITE

DEV PRAKASH TARACHANDANI


Beacon Academy

THEME: JAKARTA, THE CAPITAL CITY


Chosen by Alistair G. Speirs

JUDGE FAVOURITE

KASHIKA AGARWAL


Gandhi Memorial Intercontinental School

THEME: ANIMALS


Chosen by Alistair G. Speirs

JUDGE FAVOURITE

JUSTIN CHRISTOFORO DJAUHARI


Gandhi Memorial Intercontinental School

THEME: ANIMALS


Chosen by Alistair G. Speirs


--ESSAY WRITING--

GRADE A


--ESSAY WRITING--

GRADE B


--ESSAY WRITING--

GRADE C